Metsä Tissue ponúka príbeh udržateľného rastu

​​ ​Metsä Tissue ponúka príbeh udržateľného rastuSpoločnosť Metsä Tissue, výrobca ppapiera odolného voči mastnote  a hygienických produktov z tissue papiera, zaznamenala zmiešané výsledky uprostred pandémie pri zavedených obmedzeniach pre podniky. Napriek tomu, Esa Kaikkonen ako generálny riaditeľ spoločnosti je presvedčený, že hneď ako  kríza spojená s korona vírusom ustúpi, spoločnosti sa bude dariť lepšie ako kedykoľvek predtým.

Obdobie jari prinieslo dlho očakávané povzbudivé správy formou fotografii o uvoľnení opatrení v určitých krajinách, ktoré obleteli celý svet.  Esa Kaikkonen, generálny riaditeľ spoločnosti Metsä Tissue, bol tiež potešený, že vidí tieto zábery.

„Musím pripustiť, že pohľad na hostince v Británii, ako v apríli vítajú svojich zákazníkov, bol jedným z najkrajších momentov tejto jari. Približne jedna tretina našich výrobkov sa spotrebuje, keď ľudia využívajú služby mimo domova,“ vysvetľuje.

Nové príležitosti rastu

Našťastie pandémia nespôsobila nenapraviteľné škody pre spoločnosť Metsä Tissue, známej svojimi značkami ako sú Katrin, Tento, Mola, Lambi, Serla a Saga. V skutočnosti koronavírus ponúkol spoločnosti mnohé, úplne nové príležitosti rastu – predovšetkým v oblasti hygieny rúk.

„Ľudia stále viac používajú na vysušenie rúk mimo domova papierové produkty a je to spôsob, ktorý odporúčajú aj zdravotné úrady. Video s Ursulou von der Leyenovou, prezidentkou Európskej komisie, ako si umýva ruky, bolo tiež dobrou propagáciou,“ hovorí pán Kaikkonen.

Od jari minulého roka sa verejné prevádzkové priestory a toalety po celej Európe nadšene vybavili zásobníkmi papierových utierok značky Katrin namiesto sušičov rúk s horúcim vzduchom, ktoré rozptyľujú vírusy a baktérie. Použitie hygienických produktov z tissue papiera vzrástlo aj v oblasti zdravotnej starostlivosti.

„Pandémia tiež zmenila trh s papierom odolným voči mastnote. Dopyt sa prepadol v oblasti  profesionálneho použitia kvôli uzatvoreniu reštaurácií, ale zaznamenali sme rast predajov papiera odolného voči mastnoste v domácnostiach vďaka nárastu zájmu o varenie a pečenie. Teraz dúfame, že zvýšená miera varenia a pečenia v domácnostiach bude pokračovať,“ hovorí pán Kaikkonen.

„V prípade papierových produktov používaných mimo domova si jednoducho musíme počkať na zlepšenie situácie a na otvorenie spoločností v rámci Európy. Očakávame, že sa predaje začnú vracať späť do normálnych koľají od tohto leta,“ dodáva.

Menej pozornosti venovanej recyklovanému vláknu a digitálny skok v oblasti distribúcie

Spoločnosť Metsä Tissue popri nastavovaniu svojej stratégie taktiež analyzovala dopad pandémie na správanie spotrebiteľov. Vytvorili sa rôzne scenáre, ako situácia vo svete po pandémii korona vírusu bude pokračovať.

Zaznamenávame nielen zvýšené povedomie o hygiene rúk, ale aj digitalizácia, ktorá priamo ovplyvňuje prevádzkové prostredie, čo podľa pána Kaikkonena bude mať vplyv na spoločnosť v oblasti získavania surovín a  v oblasti distribučných reťazcov.  V dôsledku dištančnej formy práce sa značne znížilo použitie kancelárskeho papiera, čím sa na hlavných trhoch znížila dodávka vysokokvalitného recyklovaného papiera. 

„V súlade s našou stratégiou naplánovanou pred pandémiou sa postupne stále viac sústredíme na čerstvé drevné vlákno ‒ udržateľne a lokálne vyrábané ‒ namiesto recyklovaného vlákna. Podiel čerstvého a recyklovaného vlákna je momentálne približne 50/50, ale v budúcnosti podiel recyklovaného vlákna výrazne klesne,“ vysvetľuje pán Kaikkonen.

Významné investície

Vysoké investície, ako sa uskutočnili napríklad v prevádzke Mänttä vo Fínsku a Mariestad vo Švédsku, sú dôležitými krokmi na ceste, ktorú si vybrala spoločnosť Metsä Tissue. V Mänttä sa výrobná kapacita tissue papiera vyrobeného z čerstvého drevného vlákna zvýši o 6 000 ton ročne, pričom energetická a environmentálna efektívnosť výrobného závodu dosiahne markantné zlepšenie. 

„Táto investícia oživí a podporí aktivity v Mänttä. Mariestad je ďalšou investíciou, ktorá zvýši použitie čistej celulózy a zvýši predaj značkových výrobkov. Naším cieľom je zdvojnásobenie výroby závodu,“ hovorí pán Kaikkonen. 

Digitalizácia núti spoločnosť zlepšiť aj jej distribučné reťazce. Elektronický predaj prudko vzrástol na spotrebiteľských trhoch a aj distribuční zákazníci  v profesionálnej oblasti sa obracajú na online kanály.

„V dôsledku toho musíme zlepšiť našu integráciu pomocou digitálnych nástrojov v rámci obchodných a distribučných reťazcov. Taktiež nám to ponúkne údaje, ktoré nám pomôžu bližšie sledovať správanie spotrebiteľov a naplánovať zmeny v našich aktivitách,“ vysvetľuje pán Kaikkonen. 

Zákazníci oceňujú jedinečný príbeh

Podľa pána Kaikkonena predstavuje zníženie použitia recyklovaného vlákna určité hrozby, ale ponúka aj skvelé príležitosti. Spoločnosť Metsä Tissue je aj naďalej jediným hráčom na tomto poli schopným priniesť a dodať celý výrobný reťazec od lesa až po konečný výrobok. 

„V mnohých prípadoch konkurujeme výrobkom vyrobeným z recyklovaného vlákna alebo výrobkom pochádzajúcim z veľkej vzdialenosti. Môžeme však úprimne povedať, odkiaľ vlákno pre náš výrobok pochádza, ako sa vyrobilo a ako sa vypestovalo. Toto je stále viac a viac dôležité pre našich zákazníkov a v tomto ohľade sa s nami nemôže porovnávať žiadny z našich konkurentov. Spoločnosť Metsä má za sebou pôsobivý a zaujímavý príbeh,“ konštatuje pán Kaikkonen. 

Ďalšou výhodou je rozsiahla certifikácia fínskych lesov a fínskych lesných aktív, ktoré sa prenášajú z jednej generácie na druhú, čím sa zaisťuje, že zostanú v bezpečných rukách.

„Naši vlastníci kontrolujú viac ako päť miliónov hektárov lesa, čo je prísľubom pokračujúceho dobrého rastu v budúcnosti. Skutočnosť, že sme sa zúčastnili boja proti pandémii a môžeme pomôcť pri   zmiernení šírenia budúcich pandémií, je tiež pozitívnym aspektom. Aj v tomto prípade sa fínska celulóza skvelo využila pre výrobu hygienických produktov z tissue papiera.“

Čoskoro začína letná a slnečná sezóna a pre mnohých je to čas na odpútanie sa od každodenných starostí. „V mene celého tímu spoločnosti Metsä Tissue prajem všetkým našim zákazníkom a partnerom veľmi pekné leto“, dodáva Esa Kaikkonen.