Wszystko co należy wiedzieć o papierze do pieczenia

​​ ​

Większość z nas korzysta z papieru do pieczenia i gotowania. Co tak naprawdę wiemy o tym produkcie? Z czego produkuje się papier do pieczenia, dlaczego jest bezpieczny i przyjazny dla środowiska i co dzieje się z nim po użyciu? 

Papier do pieczenia jest zrobiony głównie z drewna 

Jego głównym składnikiem jest długowłóknista masa papiernicza z miękkiego drewna, wykonana ze świeżego włókna leśnego. Masa papiernicza jest produkowana np. z masy drzewnej z drzew ścinanych podczas przerzedzania lasów, a także z wiórów wytwarzanych w tartakach w ramach procesu produkcji. Świeże włókna celulozy są mocne i bezpieczne w kontakcie z żywnością, ponieważ nie zawierają pozostałości farby drukarskiej ani substancji chemicznych obecnych w makulaturze.  

Papier do pieczenia ulega biodegradacji 

Drewno ulega biodegradacji i nadaje się do kompostowania – to samo dotyczy papieru do pieczenia. Biodegradowalność papieru do pieczenia została poddana testom zarówno w kompostownikach przydomowych, jak i w kompostowaniu przemysłowym. Kompostowalność jest potwierdzona przez widoczne na opakowaniu oznakowanie OK Compost Home i OK Compost Industrial.   

Papier do pieczenia jest przyjazny dla środowiska 

Tradycyjnie w kuchniach przemysłowych naczynia do gotowania i pieczenia smarowało się tłuszczem, aby zapobiec przywieraniu żywności. Zamiast smarowania tłuszczem do gotowania można użyć papieru do wykładania naczyń podobnego do papieru do pieczenia, co ułatwia wyjmowanie potraw, które dodatkowo nie przypalają się na brzegach. Korzyści płynące z papieru do wykładania naczyń są oczywiste – zmniejsza się ilość odpadów spożywczych przy równoczesnej oszczędności zasobów. Z wyłożonych papierem naczyń używanych w restauracjach podczas lunchu uzyskujemy o półtorej porcji więcej na każde naczynie. Ponadto oszczędzamy wodę, energię i środki do mycia naczyń.  

Surowce ze zrównoważonych źródeł 

Kontrola produktu w przypadku papieru do pieczenia zaczyna się już w lesie. Etykiety PEFCTM oraz FSC® wskazują, że surowiec drzewny wykorzystywany do produkcji papieru pochodzi z lasów północnych uprawianych w sposób zrównoważony. Znamy pochodzenie drewna, a dodatkowo bierzemy pod uwagę m.in. zachowanie bioróżnorodności lasu.  

Czystość, wysoka jakość i bezpieczeństwo 

Poza zaopatrzeniem w produkt i surowiec monitorowana jest jakość surowca i higiena całego procesu. Jakość i bezpieczeństwo produktu klient może zwykle zweryfikować dzięki międzynarodowym standardom ISO. ISO 9001 to system zarządzania jakością, ISO 14001 to zarządzanie środowiskowe, a ISO 22000 – to system zarządzania bezpieczeństwem żywności. Przestrzeganie standardów jest monitorowane poprzez kontrole wewnętrzne i zewnętrzne.