Rolka kuchenna – podstawa w każdym domu

​​ ​

Łatwo wyciera się powierzchnie do sucha z użyciem rolki kuchennej, która jest bezpiecznym rozwiązaniem dla każdego domu. Bezpieczeństwo produktu w przypadku rolki kuchennej podlega ścisłej kontroli. 

Niektóre rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa, które mają zastosowanie do żywności, dotyczą również rolek kuchennych. Przykładowo ich proces produkcji w całości podlega ścisłym zasadom higieny. 

Zakłady Metsä Tissue posiadają certyfikowane systemy higieny (ISO 22000, BRC lub IFS), a rolka kuchenna jest bezpieczna w użyciu nawet w przypadku krótkotrwałego kontaktu z żywnością. Kiełbaskę z grilla można na przykład bez problemu owinąć ręcznikiem kuchennym, a następnie zjeść. 

Lunch należy jednak zapakować w wykonane z papieru odpornego na tłuszcz torebki SAGA Metsä Tissue lub w papier odporny na tłuszcz SAGA. 

Sprzedawane w krajach nordyckich marki Lambi i Serla zajęły pierwsze miejsca w kilku porównaniach konsumenckich ze względu na chłonność, trwałość i wysoki poziom higieny. 

Bezpieczeństwo produktu zaczyna się od surowców 

„Bezpieczeństwo produktu to wypadkowa wielu czynników. Zawsze jednak zaczyna się od surowców” – twierdzi Eija Saski, kierownik ds. bezpieczeństwa produktu i zrównoważonego rozwoju w Metsä Tissue. 

Włókno drzewne to 99% ciężaru rolki kuchennej. 

„Metsä Tissue wykorzystuje w swoich produktach zarówno celulozę jak i włókno pochodzące z recyklingu. Bezpieczeństwo surowców podlega kontroli, jednak jakość włókna pochodzącego z recyklingu jest coraz gorsza. Celuloza jest bezpiecznym produktem w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością”. 

Metsä Tissue będzie się coraz bardziej koncentrować na produktach z celulozy i zainwestuje w zwiększenie jej produkcji. Wiąże się to ze znaczącą inwestycją planowaną w Szwecji. 

Wiedza o pochodzeniu drewna stanowi podstawę zrównoważonej i przyjaznej dla środowiska produkcji papieru. „Zawsze znamy pochodzenie drewna, które kupujemy, i wiemy, że włókna drzewne, których używamy, pochodzą z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony” – zaznacza Saski. 

Bezpieczna i zrównoważona produkcja 

Mniej niż 1% ciężaru arkusza ręcznika kuchennego to klej odporny na wilgoć, który utrzymuje wilgotny papier w stanie nienaruszonym. Klej odporny na wilgoć i wszystkie inne dodatki stosowane do produkcji papierów higienicznych Metsä Tissue pochodzą od wiarygodnych dostawców, którzy przestrzegają zasad etycznych firmy. 

Wszystkie produkty Metsä Tissue powstają zgodnie z dobrymi praktykami produkcyjnymi. Firma stosuje w swoich zakładach systemy zarządzania jakością (ISO 9001), zarządzania środowiskowego (ISO 14001) i zarządzania bezpieczeństwem produktów (ISO 22000, BRC oraz IFS). Oprócz zatwierdzenia wszystkich surowców gotowe produkty z papierów higienicznych podlegają badaniom w celu zagwarantowania ich bezpieczeństwa. 

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej rolki kuchenne lub inne produkty mające kontakt z produktami spożywczymi nie mogą uwalniać do żywności substancji szkodliwych dla zdrowia ludzkiego lub zmieniających smak lub zapach żywności. 

Jednoznaczne wytyczne zapewniają bezpieczeństwo 
W procesie produkcji Metsä Tissue stosuje się do zaleceń niemieckiego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka, który podaje surowce i metody badań zatwierdzone do produkcji papieru przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Zalecenia te są powszechnie uznawane w branży. 

We współpracy z European Tissue Symposium (ETS), Konfederacją Europejskiego Przemysłu Papierniczego (CEPI) i innymi podmiotami działającymi w tym obszarze Metsä Tissue uczestniczyła również w przygotowaniu wytycznych dotyczących materiałów papierowych i tekturowych przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Zaktualizowane wytyczne zostały opublikowane w zeszłym roku. Aktualnie po raz pierwszy dotyczą również papierów higienicznych. 

„Nowe wytyczne dotyczące monitorowania łączą w sobie najlepsze praktyki w branży. Udostępniają one wszystkim podmiotom usprawnione narzędzie, które ułatwia monitorowanie produkcji papieru przeznaczonego do kontaktu z żywnością i zapewnia bezpieczeństwo produktu” – podkreśla Saski. 

Tekst: Johanna Lindblom 
Zdjęcia: Metsä Tissue