Metsä Tissue przedstawia historię o zrównoważonym wzroście

​​ ​Metsä Tissue przedstawia historię o zrównoważonym wzroście


Firma Metsä Tissue, producent papierowych artykułów higienicznych, oraz papieru tłuszczoodpornego do pieczenia i gotowania, odnotowała mieszane wyniki w związku z pandemią i wynikającymi z niej ograniczeniami dla firm. Niemniej jednak dyrektor generalny Esa Kaikkonen wierzy, że gdy kryzys związany z koronawirusem ustąpi, firma będzie radzić sobie lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

Sezon wiosenny przyniósł długo oczekiwane, radosne wiadomości o zniesieniu ograniczeń dla restauracji na całym świecie. Esa Kaikkonen, dyrektor generalny Metsä Tissue, również był zachwycony, gdy usłyszał te informacje.

„Muszę przyznać, że widok pubów w Wielkiej Brytanii otwierających swoje drzwi w kwietniu był jednym z najważniejszych wydarzeń tej wiosny. Około jedna trzecia naszych produktów jest zużywana, gdy ludzie korzystają z usług poza domem” – wyjaśnia.

Nowe możliwości rozwoju

Na szczęście pandemia nie wyrządziła nieodwracalnych szkód firmie Metsä Tissue, znanej z takich marek jak Katrin, Lambi,  Mola, Tento, Serla i Saga. W rzeczywistości koronawirus zapewnił firmie wiele zupełnie nowych możliwości rozwoju – zwłaszcza w zakresie higieny rąk.

„Ludzie coraz częściej używają papierów higienicznych do osuszania rąk i jest to coś, co zalecają również organy służby zdrowia. Film, na którym Ursula von an der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, myje ręce, również było dobrą reklamą” – mówi Kaikkonen.

Od wiosny zeszłego roku obiekty publiczne i toalety w całej Europie zostały wyposażone w dozowniki ręczników papierowych Katrin, w miejsce suszarek do rąk z gorącym powietrzem, które rozpraszają wirusy i bakterie. Zużycie papierowych artykułów higienicznych wzrosło również w służbie zdrowia.

„Pandemia zmieniła również rynek papierów tłuszczoodpornych. Spadł popyt w przestrzeniach profesjonalnych z powodu zamknięcia restauracji, ale wzrost liczby domowych posiłków i wypieków zwiększył popyt na papiery tłuszczoodporne. Teraz mamy nadzieję, że boom na domowe gotowanie i pieczenie będzie trwał nadal” – mówi Kaikkonen.

„W przypadku papierów higienicznych z branży profesjonalnej musimy po prostu poczekać na poprawę sytuacji i otwarcie się społeczeństw w całej Europie. Spodziewamy się, że sprzedaż zacznie wracać do normalnego poziomu począwszy od lata tego roku” – dodaje.

Mniejsza uwaga poświęcona włóknom pochodzącym z recyklingu, cyfrowy skok w dystrybucji

W trakcie pracy nad określaniem swojej strategii, firma Metsä Tissue przeanalizowała również wpływ pandemii na zachowania konsumentów. Opracowano różne scenariusze dotyczące dalszego rozwoju sytuacji na świecie po pandemii koronawirusa. 
Obserwujemy nie tylko zwiększoną świadomość higieny rąk, ale także zwiększoną cyfryzację, która bezpośrednio wpływa na środowisko operacyjne, co według Kaikkonena będzie miało wpływ na firmę w obszarze pozyskiwania surowców i łańcuchów dystrybucji.  W wyniku pracy zdalnej znacznie zmniejszyło się zużycie papieru biurowego, a na głównych rynkach spadła podaż wysokiej jakości papieru pochodzącego z recyklingu. 

„Zgodnie z naszą strategią określoną przed pandemią, coraz bardziej koncentrujemy się na świeżym włóknie – produkowanym w sposób zrównoważony i lokalnie, a nie pochodzącym z recyklingu. Udział włókien świeżych i pochodzących z recyklingu wynosi obecnie około 50/50, ale w przyszłości udział włókien pochodzących z recyklingu znacznie się zmniejszy” – wyjaśnia Kaikkonen.

Znaczące inwestycje

Duże inwestycje, takie jak te przeprowadzone w Mänttä w Finlandii i w Mariestad w Szwecji, są ważnymi krokami na obranej przez Metsä Tissue ścieżce. W Mänttä moce produkcyjne papierowych artykułów higienicznych ze świeżych włókien zostaną zwiększone o 6000 ton, a wydajność energetyczna i ekologiczna fabryki ulegnie znacznej poprawie. 

„Inwestycja ożywi działalność w Mänttä. Mariestad to kolejna inwestycja, która zwiększy wykorzystanie czystej masy celulozowej i poprawi sprzedaż markowych produktów. Naszym celem jest podwojenie produkcji zakładu”, przyznaje Kaikkonen. 

Cyfryzacja wymusza na firmie również usprawnienie łańcuchów dystrybucji. Handel elektroniczny gwałtownie się rozwinął na rynkach konsumenckich, a profesjonalni klienci dystrybucyjni również przekonują się do prowadzenia sprzedaży internetowej.

„Musimy zatem zwiększyć naszą integrację z narzędziami cyfrowymi w handlu i łańcuchach dystrybucji. Dostarczy nam to również danych, które pomogą dokładniej monitorować zachowania konsumentów i planować zmiany w naszych działaniach” – wyjaśnia Kaikkonen. 

Unikalna historia przemawia do klientów

Według Kaikkonena zmniejszenie wykorzystania włókien z recyklingu stwarza pewne zagrożenia, ale zapewnia także duże możliwości. Metsä Tissue jest nadal jedynym graczem na rynku, który jest w stanie otworzyć i zweryfikować cały łańcuch produkcyjny od lasu do produktu końcowego. 

„W wielu przypadkach konkurujemy z produktami wykonanymi z włókien pochodzących z recyklingu lub sprowadzanych z daleka. Możemy jednak uczciwie powiedzieć, skąd pochodzi włókno do naszych produktów, jak zostało wyprodukowane i jak było uprawiane. Dla konsumentów jest to coraz ważniejsze, a żaden z naszych konkurentów nie może nam jeszcze dorównać w tym względzie. Metsä ma do opowiedzenia ciekawą i ważną historię” – podkreśla Kaikkonen. 

Kolejną zaletą jest szeroka certyfikacja fińskich lasów i fińskich aktywów leśnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie, co zapewnia, że pozostają one w bezpiecznych rękach.

„Nasi właściciele kontrolują ponad pięć milionów hektarów lasów, co zapowiada dalszy dobry wzrost w przyszłości. Pozytywny jest również fakt, że wzięliśmy udział w zwalczaniu pandemii i możemy również zapobiegać jej rozprzestrzenianiu się w przyszłości. Również tutaj fińskie drewno celulozowe znalazło zastosowanie w postaci papierowych artykułów higienicznych.”

Teraz jednak nadchodzi lato i słoneczna pora roku, a dla wielu jest to czas, aby odwrócić uwagę od codzienności. „W imieniu całego zespołu Metsä Tissue życzę wszystkim naszym klientom i partnerom pięknego lata”, stwierdza Esa Kaikkonen.