Martwisz się plastikiem?

​​ ​

W ostatnich latach używanie plastiku wywołało wielką dyskusję. Coraz częściej poszukuje się alternatywnych materiałów. W promowaniu zmian aktywnie uczestniczy Metsä Tissue.


W obszarze pakowania papieru plastik przewyższa inne materiały z wielu powodów: jest lekki i skutecznie chroni delikatne produkty przed wilgocią i brudem, a także przed uszkodzeniem w trakcie magazynowania i transportowania. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Metsä Tissue, ważne jest także, aby konsumenci widzieli przez opakowanie rolki papieru. Dystrybutory z ręcznikami do rąk lub papierem toaletowym dla produktów przemysłu od Metsä Tissue są z plastiku, ale zostały zaprojektowane tak, aby były trwałe i długo służyły.

— Opakowania plastikowe zmieniły się przez lata, a nam udało się ograniczyć zużycie plastiku, stosując w naszych produktach cieńsze plastikowe opakowania. Unikamy także innego rodzaju nadmiernego pakowania i transportujemy duże partie, aby ilość plastiku użytego na jeden papierowy produkt była możliwie jak najmniejsza — mówi Markus Reivala, wiceprezes, dział Global Offering w Metsä Tissue. 

— Wymieniliśmy już wszystkie czarne części w naszych dystrybutorach na części z materiałów recyklowanych. W przyszłości w dystrybutorach chcemy używać możliwie największej ilości materiałów recyklowanych.

serla toilet paperW zeszłym roku Metsä Tissue wprowadziło w produktach Serla na fińskim rynku pakowanie papieru z recyklowanego plastiku i odnawialnych surowców. Plastik ten pochodzi z plastiku recyklowanego przez przemysł i konsumentów. Odnawialny surowiec, metanol, jest produktem ubocznym produkcji cukru. Nowe opakowanie Serla Green Pack wykorzystujemy do pakowania żółtego papieru toaletowego Serla i kilku innych rodzajów ręczników  używanych w gospodarstwach domowych. Zgodnie z obliczeniami Metsä Tissue, nowe opakowanie zmniejsza użycie plastiku produkowanego z paliw kopalnych o ok. 89 000 kg rocznie.

Obecnie intensywnie poszukuje się alternatywnych materiałów i w tym celu opracowuje się materiały drewniane lub inne. Nowe materiały zazwyczaj opracowują małe start-upy, a ich produkcja nie weszła jeszcze na skalę przemysłową. Dodatkowo alternatywne materiały nadal są drogie. Metsä Tissue aktywnie śledzi rozwój w branży i poszukuje nowych rozwiązań we współpracy ze swoimi podwykonawcami.

Cele zrównoważonego rozwoju Metsä Tissue to oferta produktów bez plastiku do roku 2030. Pierwszym krokiem jest zwiększenie używania recyklowanego plastiku. 

— Obecny trend sprzyja naszemu celowi porzucenia surowców z paliw kopalnych. Nie znaleziono jeszcze ekonomicznego zastępcy plastiku, ale jako wiodący producent papieru wciąż aktywnie poszukujemy alternatywnych sposobów na osiągnięcie naszego celu — twierdzi Reivala.
Celem całej firmy Metsä Group jest produkcja bez użycia materiałów z paliw kopalnych do roku 2030. Do tego czasu nasze zakłady nie będą w ogóle korzystać z paliw kopalnych, a my będziemy używać wyłącznie surowców nie zawierających paliw.


Tekst: Asta Hirvonen
Zdjęcia: Juho Huttunen