Udržitelný růst s hygienickým papírem

Metsä Tissue investuje do udržitelné a čistší každodenní hygieny

​​ ​

Udržitelně vyráběný hygienický papír je hygienickým řešením budoucnosti. Společnost Metsä Tissue zná severské dřevo a každodenní život svých spotřebitelů. 

V souladu s touto strategií, která byla loni obnovena, vytváří společnost Metsä Tissue udržitelná hygienická řešení tak, že se zaměřuje na dlouhodobé zvýšení efektivity provozu a ekologický výkon svých výrobních jednotek. 

„Pracujeme na tom, abychom našim zákazníkům nabídli udržitelnější hygienická řešení založená na kruhové ekonomice a bioekonomice,“ říká Esa Kaikkonen, generální ředitel společnosti Metsä Tissue. 

Metsä Tissue provozuje v pěti různých evropských zemích devět zpracovatelských závodů. Rádius 500 km kolem každého zpracovatelského závodu pokryje 45 % obyvatelstva Evropské unie. Na evropském trhu s hygienickým papírem však působí více než 160 subjektů. Čím můžeme vyniknout?

„Můžeme se pochlubit dlouhou tradicí a značnou zkušeností s výrobou hygienického papíru. K tomu se přidávají naši oddaní zaměstnanci a chuť neustále zlepšovat naše operace. Naší výhodou je také silné zázemí, které máme ve skupině Metsä Group, jíž jsme součástí: celý hodnotový řetězec je v našich vlastních rukou, lesem počínaje a finálním produktem konče. Naši zákazníci se tak mohou spolehnout na naše zásobování celulózou a surovinami, které máme zajištěny dlouho do budoucnosti. Spolehlivé dodávky a vysoce kvalitní suroviny jsou pro nás nanejvýš důležité,“ podotýká Kaikkonen.

Operace společnosti Metsä Tissue vždy vznikají tak, aby se při nich počítalo s udržitelností.

„Témata související s udržitelností se odrážejí ve vývoji našich produktů a řešení obalových materiálů, ale také v energetických řešeních a efektivní logistice našich výrobních jednotek. Materiálová nebo energetická efektivita ve všech našich operacích je rovněž přínosem pro klima.“ 

Lokálně vyráběný jemný papír

Na spotřebitelských trzích v severských zemích a ve východní Evropě patří silné značky společnosti Metsä Tissue mezi ty nejlepší. V oblasti produktů pro komerční použití (tzv. „away-from-home products“) má silnou pozici značka Katrin. Kromě výroby produktů pod značkami Lambi, Serla, Mola, Tento a Katrin se společnost Metsä Tissue rovněž zabývá výrobou hygienického papíru pro soukromé značky svých zákazníků. 

„Věříme, že poptávka po udržitelných hygienických řešeních poroste, a právě to je hlavní prvek naší strategie. Abychom umožnili budoucí růst, aktuálně plánujeme rozšíření výroby papíru v naší papírně Mariestad ve Švédsku,“ vysvětluje Kaikkonen. „Loni na podzim jsme zahájili studii uskutečnitelnosti této investice, která by měla přinést více než dvojnásobné zvýšení výrobní kapacity našeho závodu v Mariestadu. V úvodní fázi této investice do továrny nainstalujeme novou linku na výrobu jemného papíru a automatizovaný sklad.“ 

Předpokládá se, že finální rozhodnutí o této investici bude přijato někdy v druhé polovině roku 2021 poté, co společnost získá povolení od příslušných orgánů pro životní prostředí. Tato plánovaná investice v Mariestadu zvýší do roku 2024 výrobní kapacitu papíru o 50 000 tun. Toto množství se rovná roční spotřebě hygienického papíru ve více než milionu domácností. 

Při výrobě svého vysoce kvalitního papíru využívá společnost Metsä Tissue čistou čerstvou celulózu získávanou ze stromů pěstovaných v blízkosti zákazníků a také vlákna recyklovaná, což podporuje kruhovou ekonomiku. Společnost Metsä Tissue se bude stále více zaměřovat na čerstvou celulózu a právě plánované investice v Mariestadu tento cíl podpoří. 

„Dostupnost a kvalita recyklovaných vláken se snižuje a investice do výroby vysoce kvalitních produktů z čerstvé celulózy, při níž se využije moderních technologií, se jeví jako nejlépe udržitelné řešení pro budoucnost. Rovněž to podporuje cíle našich zákazníků dosáhnout udržitelného provozu.“ 


Text: Asta Hirvonen
Fotografie: Kimmo Syväri, Petteri Kivimäki