Dělají vám starost plasty?

​​ ​

Nejdůležitější body: Využívání plastů vyvolalo v posledních letech značnou pozornost a rozvířilo nejednu debatu. Čím dál rychleji se hledají alternativní materiály. Společnost Metsä Tissue se aktivně zapojuje do tohoto dění.

V oblasti balení jemného papíru je plast v mnoha ohledech skvělým materiálem: je lehký a účinně chrání jemné produkty nejen před vlhkostí a znečištěním, ale také před poškozením během uskladnění a přepravy. Ze studií provedených společností Metsä Tissue vyplývá, že pro zákazníky je rovněž důležité, že skrz plastový obal na role papíru vidí. Zásobníky na papírové ručníky a toaletní papír společnosti Metsä Tissue jsou sice vyrobeny z plastu, avšak byly navrženy tak, aby byly odolné a nabízely dlouhou životnost.

„Plastové obaly se během času vyvíjely a dokázali jsme snížit jejich spotřebu tím, že jsme u našich produktů začali používat tenčí obalové fólie. Rovněž se vyhýbáme používání nadměrného množství obalových materiálů a snažíme se přepravovat produkty ve velkých objemech, abychom používání plastů v rámci jednotlivých dodávek papírových produktů minimalizovali,“ říká Markus Reivala, Vice President, Global Offering ve společnosti Metsä Tissue. 

„U našich zásobníků jsme již všechny komponenty z černých plastů nahradili recyklovanými materiály. V budoucnu plánujeme zásobníky vyrábět co možná nejvíce z recyklovaných materiálů.“

Vloni společnost Metsä Tissue na finském trhu představila v rámci řady spotřebního zboží značky Serla obal z recyklovaných plastů a obnovitelných surovin. Recyklovaný plast pochází od zákazníků a z průmyslového sektoru. Obnovitelnou surovinou je pak etanol, který je vedlejším produktem při výrobě cukru. Nová obalový materiál Serla Green Pack se používá pro žlutý toaletní papír Serla a některé typy kuchyňských utěrek. Podle výpočtů společnosti Metsä Tissue tento nový obalový materiál sníží spotřebu plastů z fosilních surovin přibližně o 89 000 kg ročně.

V současnosti se usilovně hledají alternativy k tradičním plastům, a vznikají tak materiály založené na dřevě a dalších surovinách. Nové materiály obvykle vyvíjejí malé start-upy a jejich výroba zatím nedosahuje průmyslových měřítek. Kromě toho jsou alternativní materiály i nadále poměrně nákladné. Společnost Metsä Tissue vývoj v tomto sektoru aktivně sleduje a ve spolupráci se svými subdodavateli hledá nová řešení.

Jedním z cílů společnosti Metsä Tissue v oblasti udržitelnosti je vytvoření sortimentu bez plastů do roku 2030. Prvním krokem je zvýšit využívání recyklovaných plastů. 

„Současný trend podporuje náš cíl přestat využívat fosilní suroviny. Nákladově efektivní náhrada plastů sice dosud neexistuje, avšak jako přední výrobce papírových produktů budeme i nadále aktivně vyhledávat alternativy, abychom dosáhli svého cíle,“ prohlásil Reivala.

Všechny subjekty v rámci Metsä Group mají za cíl přestat do roku 2030 využívat fosilní suroviny. Do té doby naše papírny zcela přestanou využívat fosilní paliva a při výrobě našich produktů budeme používat pouze suroviny, které nejsou na fosilní bázi.


Text: Asta Hirvonen
Fotografie: Juho Huttunen